Makul Sürede Adil Yargılanma Hakkının İhlali

  • Ana Sayfa
  • Makul Sürede Adil Yargılanma Hakkının İhlali
Makul Sürede Adil Yargılanma Hakkının İhlali

Makul Sürede Adil Yargılanma Hakkının İhlali

Makul Sürede Adil Yargılanma Hakkının İhlalinden doğan Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruyla talep edilen tazminat taleplerinde , süre nihai kararın kesinleşmesinden itibaren 30 gün olup bu sürenin geçirilmesi halinde geçerli mazeretiniz yoksa hakkınızı bir daha arama durumunuz kesinlikle yoktur.

Uzun süren devam eden davalarda nihai kararın kesinleşmesini veya karar verilmesini beklemeden AYM ne başvurabilirsiniz. Bir çok kişi maalesef basvuru süresini kaçırmakta ciddi zararlara uğramaktadırlar.

AYM. nde incelemeler dosya üzerinden olmaktadır. Basvurunuz için davacı davalı sanık veya şikayetçi olmanızın önemi yoktur. Yeter ki sizin açtığınız veya size karşı açılan hakkınızda uzun süren bir davanın olması gerekmektedir.

Başvurular indirilen PDF evraklarının doldurulmasıyla gerçekleştirilmekte bu çalışma bazı özellikler gerektirmektedir. Başvurularda şartların oluşması halinde yine süresinde Yeniden Yargılanmayı da talep edebilme hakkınız bulunmaktadır.

Başvurularınızda profesyonel yardım almanız çok önemlidir. 2021 yılı itibariyle AYM ne başvuru harcı 487,50 TL'dir. Gerekli belgelerin sunulması halinde Adli yardımdan yararlanma ve maddi tazminat talep etme hakkınız da vardır.

Büromuz AYM ne başvurularda titizlikle inceleme yaparak şartların oluştuğuna karar verilmesi halinde bireysel başvurunun yapılması kararını sizle paylaşmaktadır.

Konu ile ilgili bilgi ve yardıma 0535 572 90 93 numaralı telefondan da ulaşabilirsiniz.